Mikroregion Bzenecko

   Mikroregion Bzenecko
Stránky
· Vítá Vás Mikroregion Bzenecko
· Informační centrum města Bzence
· REZERVACE MOBILIÁŘE
· Expozice města Bzenec
· Historie a památky města Bzenec
· Expozice města Bzenec - historie a současnost

Aktivní Témata
· Historie Mikroregionu Bzenecko
· Informace - oznámení
· Kontakty Mikroreginu Bzenecko
· Kulturní akce
· Ostatní dokumenty
· Příroda
· Rozvojová strategie
· Různé akce
· Sportovní akce

Kalendář akcí
červen 2024
  1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

01.02.2020 - 01.12.2026
Program rozvoje DSO Bzenecko
05.12.2023 - 31.12.2024
Schválený rozpočet pro rok 2024
01.06.2024 - 28.06.2024
Červen ve Bzenci

Divadlo
Kino
Koncerty
Kulturní představení
Narozeniny
Ostatní
Setkání
Sport
Tanec
Výstavy

Moduly
· Domů
· Aktuality
· Ankety
· Archiv článků
· Diskuzní fóra
· Doporučte nás
· Downloads
· Fotogalerie
· Hledání
· Kalendář
· Mapa webu
· Napište nám -připomínky
· Nové články pro PDA
· Odkazy
· Poslat článek
· Recenze
· Seznam stránek
· Seznam uživatelů
· Soukromé informace
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet

Rubriky článků
· Všechny rubriky
· Historie
· Informace - oznámení
· Kontakty
· Kulturní rubrika
· Ostatní dokumenty
· Příroda
· Rozvojová strategie
· Různé akce
· Sportovní rubrika

Hledání


Pokročilé vyhledávání

Odkazy

Portál  Jihomoravského kraje

Nadace Partnersví

RISY Jihomoravského kraje

Portál veřejné správy

Portál Evropské unie

Portál práva Evropské unie

Portál obcí a měst

Portál územních samospráv

Projekt Otevřete

Projekt ISÚ

Evropská databanka


Expozice města Bzenec - historie a současnost


Ve Bzenci byl založen Muzejní spolek již v roce 1937. K jeho zakládajícím členům patřili učitel a pozdější ředitel místní měšťanské školy Ctibor Šťastný, natěrač a konzervátor František Bezchleb a profesor Jan Hirš. Mezi hlavní cíle tohoto sdružení spadala zejména snaha o záchranu památek a starožitností, vztahujících se ke Bzenci a nejbližšímu okolí.

Shromažďované sbírkové předměty se vystavovaly v městském muzeu, tato instituce se ale během své několik desítek let trvající existence musela nejméně pětkrát stěhovat. V roce 1940 byl pro muzeum vyčleněn velký sál místního zámku, k dispozici byla tehdy i jedna místnost v přízemí. O činnost spolku byl zejména v prvních letech jeho existence značný zájem, o čemž svědčí skutečnost, že měl zpočátku až 200 přispívajících členů. Do muzejních sbírek se postupně podařilo získat celou řadu zajímavých exponátů, mezi kterými nechyběly vinařské předměty, zbraně, mince, keramika i archeologické nálezy. K muzeu byl v té době rovněž přičleněn městský archiv s písemnostmi až ze 16. století a s doklady cechovního života.

Prostory muzea byly využívány i pro krátkodobé výstavy, v roce 1951 se zde uskutečnila velká výstava grafických prací a leptů Ctibora Šťastného. Uprostřed padesátých let se bzenecké muzeum stalo pobočkou Okresního muzea ve Veselí nad Moravou. Vlastivědné sbírky byly tehdy přemístěny do jedné místnosti bývalé židovské školy a část muzejních sbírek byla v roce 1956 umístěna v Hoškově domku na náměstí, kde byly také pořádány výstavy fotografií místních amatérských fotografů.

Koncem šedesátých let byly muzejní sbírky umístěny v Absolonově provozovně na Horním náměstí a v roce 1971 se podařilo pro veřejnost zpřístupnit veškeré sbírky uložené i ve starších objektech. Svoji činnost bylo muzeum ve Bzenci nuceno ukončit v roce 1977, nebyly pro něj vhodné místnosti, stejně tak chyběl i odborný dozor. Na podzim roku 1977 provedl proto profesor Jan Hirš poslední odbornou inventarizaci muzejního materiálu, exponáty byly uloženy do krabic a následně převezeny do Hodonína, kde byly uloženy do depozitáře tamnějšího muzea. Do někdejších muzejních prostor byla poté přestěhována městská knihovna.

V polovině 90. let došlo ve Bzenci k obnovení Muzejního spolku a díky vstřícnému postoji města je po 27. leté odmlce část muzejních sbírek opět zpřístupněna pro nejširší veřejnost. Expozice se nacházejí v prvním patře budovy knihovny v ulici Krále Vladislava. Ve dvou místnostech zde byly nainstalovány sbírky původního muzejního spolku, které jsou doplněny i o nové exponáty z posledních let.

Expozice města byly pro veřejnost zpřístupněny slavnostní vernisáží na Bzenecké slavnosti dne 13. 8. 2004, úvodní projev pronesl starosta města Pavel Čejka.

První místnost je věnována zejména historii města. Archeologické nálezy umístěné v první části expozice dokládají nepřetržité osídlení tohoto území již od paleolitu. Mezi vystavenými předměty se nachází přesleny, pazourky, neolitické sekerky i keramika. Následující úsek je věnován vývoji a přestavbám bzeneckého zámku i přilehlého parku, ve kterém se dodnes nachází jedna z nejstarších líp na Moravě. Základní i střední školství je v expozici prezentováno starými fotografiemi výstavby jedné z dominant města – Měšťanské školy, která byla slavnostně otevřena na Horním náměstí v roce 1898 a dále školními snímky z počátku 20 století. Mezi exponáty zde ovšem nechybí ani stará školní lavice, či učebnice. Další úsek expozice je věnován církevním památkám, zejména kostelu sv. Jana Křtitele a kapličce sv. Floriána, která byla za druhé světové války vyhozena ustupujícími německými vojsky do povětří a její zřícenina se dodnes nachází na vrcholu kopce nad Bzencem. Opět je zde dokladována celá řada starých snímků, modlitební knihy či kropenky. Židovská komunita je připomenuta několika hebrejskými publikacemi, nechybí zde tóry, typický sedmiramenný svícen a celá řada dalších liturgických předmětů včetně oděvů, k vidění jsou zde rovněž fotografie přibližující také jednu z bývalých městských dominant – židovskou synagogu, která byla zbořena v 60 letech 20. století. Dominantní – centrální část místnosti je věnována národopisu, který je zde symbolicky prezentován kolovrátkem, máselnicí, keramikou a dalšími exponáty.

Expozice v druhé místnosti je zaměřena zejména na cechy, řemesla či zemědělství a samozřejmě zde nesmí chybět ani úsek věnovaný vinařství, které má v tomto městě obrovskou tradici. Zájemci si zde mohou prohlédnout vystavené zemědělské nářadí, cechovní pečetidla i vzácnou cechovní truhlici ze 17. století. K zajímavým exponátům se řadí také sbírka perníkových matric umístěná ve vitríně uprostřed místnosti či sbírka bzeneckých vinařských etiket. Celá expozice je doplněna řadou starých snímků, na kterých si zájemci mohou porovnat stavební vývoj Bzence.

Příprava expozice trvala několik měsíců, jejím autorem je Mgr. Ivo Vratislavský. Sbírkové předměty, které nejsou vystaveny, byly uloženy do depozitáře postupně probíhá jejich dokumentace.

Kromě stálých expozic je k dispozici i jedna místnost, která slouží k prezentaci krátkodobých výstav nejrůznějšího zaměření.

Publikoval: IAnMi

Copyright © Mikroregion Bzenecko. Všechna práva vyhrazena.
Publikováno: 07.03. 2008 (9514 čtenářů)
[ Zpět ]
Mikroregion Bzenecko


Copyright © 2006+ Mikroregion Bzenecko. Všechna práva vyhrazena.


Můžet číst naše novinky za pomocí těchto souborů:

rss-091 rss-091 rss-20 atom 03
PHP Scripting Language Apache.org The World´s Most Popular Open Source database Powered by UNITED-NUKE - Just manage! Text to HTML converter and formatter

 GIGASERVER.CZ Jájova stránka Valid HTML 4.01! Valid CSS! Valid RSS!

Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.24 sekund