Mikroregion Bzenecko

Bzenecké Svatomartinské slavnosti - 11. listopadu 2006
Publikováno: Úterý, 17.10.2006 - 10:00:00
Téma: Kulturní akce


Město Bzenec Vás zve na

Bzenecké Svatomartinské slavnosti, které se konají dne 11. listopadu 2006

Program Bzeneckých Svatomartinských slavností najdete uvnitř článku.Program:

Sobota 11. listopadu 2006

Tažení napoleonského vojska městem
14.00–15.30 hodin
Průvod napoleonských, rakouských a ruských vojáků projde v průvodu městem se zastávkami na náměstí a před bzeneckým zámkem. Seřazení průvodu bude na Horním náměstí (u budovy DPS) a projde: ul.B.Němcové, pod poštou, nám. Svobody, ul.Krále Vladislava až k bzeneckému zámku.

Křest mladých vín
15.30–16.00 hodin
Akce je součástí programu ve sklepních prostorách pod sokolovnou. V obřadu pan farář pokřtí mladá vína roku 2006.

Svatomartinská ochutnávka vín
16.00–24.00 hodin
Hlavní program ve sklepních prostorách pod sokolovnou s možností ochutnávky mladých vín místních vinařů a firem. Bude zde možno vína nejen ochutnat, ale i zakoupit.

Vinařská „Superstar“ výstavy
20.00 hodin
Návštěvníci budou moci prostřednictvím anketního lístku vybrat nejlepší mladé víno výstavy, Jehož pěstitel obdrží zvláštní cenu výstavy.

Po celou dobu výstavy bude hrát k poslechu, tanci a zpěvu cimbálová muzika.
V ceně jednotné vstupenky – 150,–Kč/osobu je i poukaz na odběr jednoho jídla ze speciálního Svatomartinského Menu, které pro Vás bude připraveno v restauraci sokolovna.

Menu:
120g Husí játra na cibulce, rýže
100g Smažená kachní játra, hranolky obloha
400g Pečené vykostěné koleno, chléb, hořčice, křen
120g Srnčí guláš, knedlík

Menu s příplatkem:
250g Pečené kachní stehno, zelí, knedlík (příplatek:+10,–Kč)
120g Husí prsíčka, zelí, knedlík (příplatek:+25,–Kč)
120g Smažená husí prsíčka, hranolky, obloha (příplatek:+25,–Kč)

Předprodej vstupenek od 1.11.2006 a rezervace u informátora MěÚ.
Srdečně zvou pořadatelé


Bzenec za napoleonských válek
Počátkem 19. století zasáhly celou Evropu napoleonské války. Válečná utrpení se nevyhnula ani Moravě a neblaze dopadla i na Bzenec. I když zde nepřátelská vojska nesvedla žádnou krvavou bitvu, jejich přítomnost byla pro Bzenec a jeho obyvatelstvo stejně bolestná, protože město mělo k oběma stranám vyživovací povinnost. A aby neštěstí nebylo málo, Morava byla toho roku 1805 stižena živelnou pohromou.

Zde jsou historická fakta:
Roku 1805 byla Morava postižena dlouhotrvajícími dešti, které přecházely do záplav a způsobily velkou neúrodu – obilí podrostlo a víno bylo po vylisování tak kyselé, že se vylévalo před sklepy. Následkem byl nedostatek potravin, ceny prudce rostly, příčinou však byla i lichva.

A do toho válka – když rakouský generál Mack kapituloval 13. října 1805 v pevnosti ulmské táhl Napoleon na Vídeň, do které vstoupil 13. listopadu 1805. Odtud zamířil na Moravu, která již v té době byla zaplavena nejen vojskem spojeneckým – rakousko-ruským, ale i francouzským. První oddíl, a to francouzský o síle 400 mužů přitáhl do Bzence 23. listopadu 1805, kterým město dalo potravu a víno. 29. listopadu pak do Bzence dorazila 400 členná rakouská jednotka, pro kterou byly dodány potraviny v hodnotě 30 krejcarů na hlavu a máz vína na muže.

Do 1. prosince pak prošlo bzencem ještě více jak 120 jezdců jak rakouských, tak i francouzských a 3.200 granátníků a dajčmajstrů. 2. prosince 1805 se vojska tří císařů střetla u Slavkova v památné bitvě. Od 2. prosince až do 4. ledna 1806 procházela Bzencem vojska, která všechny občany velice zatěžovala. Ve městě byly zřízeny také dva lazarety pro francouzské vojáky v obecních domech. Celkem prošlo Bzencem v těchto těžkých časech přes 8.220 vojáků rakouského vojska a 4.571 vojáků vojska francouzského. Počty ruských vojáků, protože se k nim vyživovací povinnosti nevztahovaly, nejsou přesně doloženy. Lze si však docela dobře představit, že průchod městem nezůstal bez následků.. Další náklady vznikly městu při zajišťování trénu – mělo povinnost připravit a dodat 126 povozů na přípřež.

Náklady na tyto povinnosti byly nesmírné. Jen francouzská invaze do Bzence dle archivních dokladů stála město na tehdejší dobu neuvěřitelných 15.422 zlatých. To jsou historická fakta o kterých dnes již málokdo ví, ale je třeba si je připomínat abychom nezapomínali na to, co město Bzenec a jeho obyvatele postihlo, ale abychom dovedli ocenit život v míru a dostatku.

Bzenecké svatomartinské slavnosti
11. listopad je Svatého Martina. My máme zafixováno, že Martin přijíždí na bílém koni (aspoň občas). Ke sv. Martinu se však váže nejen pranostika, ale i starodávný zvyk. K tomuto termínu se váží slavnosti spojené s ukončením vegetačního roku. Na polích, v sadech a vinicích byly ukončeny všechny letošní práce a chasa se sešla k rozlučkové slavnosti, při které hospodáři vyplatili své pomocníky a ti se rozešli do svých domovů až do doby zahájení jarních prací. Ke sv. Martinu se však váže i další starodávný zvyk a to, že se ochutnávalo první letošní víno. A protože k vínu je třeba i něco dobrého na zub, tak se pekly martinské husy a jako příloha se podávaly lokše (nasucho pečené bramborové placky).

Rozhodli jsme se tyto dvě události spojit a tak připomenout nejen dobu hojnosti, ale i dobu strádání. Srdečně Vás zveme na novou kulturní akci pořádanou v našem městě..Tento článek si můžete přečíst na webu Mikroregion Bzenecko
http://www.bzenecko.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.bzenecko.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=6